Folklórne CD – Všetkým pre radosť

http://projekty.infovek.sk/pesnicky/pdf_ludovky/komjatice/zozn_komjatice.htm (ukážky pochádzajú z tejto stránky)

Nahrávanie

Nahrávanie sa uskutočnilo dňa 27.8.2005 v KD Komjatice realizované nahrávacou spoločnosťou P.S. Publisher.

Mediálna prezentácia

Krátky zostrih z  krstu CD bol odvysielaný Slovenskou televíziou.

Dlhšia verzia zostrihu z  krstu CD, ktorá bola odvysielaný Slovenskou televíziou

Detský folklórny súbor Mladosť

11.novembra 2005

Oslavuje 40.výročie svojho vzniku. V roku 1965 ho založila učiteľka Mgr. Magdaléna Nováková pri Základnej škole v Komjaticiach. Pod jej vedením vyrástli tri generácie tanečníkov a spevákov, ktorí šíria krásu slovenskej ľudovej tvorivosti z regiónu Komjatíc.

Námety na piesne a tance čerpá súbor Mladosť z rodnej dediny Komjatice a od starších obyvateľov: babka Majerčíková, Machatová, Nemešová, ujo Zajíček, teta Očenášová, Vrabcová, Záhradníková, Čatajová a mnohí iní.

V roku 1973 sa zapojil súbor do Celonárodného hnutia detí, ktoré vyhlásil Osvetový ústav v Bratislave v spolupráci s pani E. Medveckou, PaedDr. K. Ondrejkom, prof. PhDr. A Možim Csc. Členovia súboru vystopovali na obecných, okresných a krajských oslavách. Zúčastňovali sa aj celoštátnych prehliadok v Prešove, v Znojme, v Trenčíne, vo Východnej a v Prahe. Najlepší členovia súboru reprezentovali našu krajinu v zahraničí: 1 pár v Sýrii, 1 žiačka vo Francúzku a 8 detí v Poľsku. Súbor mladosť je nositeľom Striebornej medaily „ Za rozvoj ZUČ na Slovensku.“ Počas svojej existencie získal niekoľko ocenení:

3 hlavné ceny kraja v Poľnom Kesove

4 hlavné ceny Celoslovenský Prešov

5 hlavných cien Trenčín- Pri prameňoch krásy a poznania

7 krajských cien

Vedúca súboru Mladosť, pani učiteľka Mgr. Magdaléna Novaková, obdržala za svoju dlhoročnú prácu nasledovné ocenenia:

r.1981 Pamätná medaila: Osvetový ústav Bratislava

r.1984 Pamätná medaila J.A.Komenského: ONV Nové Zámky

r.1985 Zlatá plaketa Za zásluhy ZUČ na Slovensku: Osvetový ústav Bratislava

r.2001 Pamätná medaila k 57.výroč.SNP Ministerstvo obrany a SZPB

r.2001 Čestné uznanie prezidenta republiky

r.2005 Pamätná medaila 60.výročie oslobodenia Ustredná rada SZPB

V Komjaticiach sa zozbieralo okolo 180 slovenských ľudových piesní,

70 tancov, 200 riekaniek a vyčítaniek a 5 rozprávok. Z komjatických tancov sú

Najznámejšie: Kosový, Heličky, Zapichovanec. Botošový tanec bol vyhlásený za unikát Slovenska.

Súbor Mladosť spolupracoval so SĽUKOM, Ponitranom a súborom Zobor.

Nadviazal družbu so Slovákmi v Maďarsku- Szód. Pri príležitosti 40.výročia vzniku súboru Mladosť prajeme pani učiteľke Mgr. Magdaléne Novákovej veľa tvorivých síl, elánu a oduševnenia v ďalšej práci s mladými spevákmi a tanečníkmi. Blahoželáme jej kus rodu prvého CD ,, Všetkým pre radosť “, ktoré obsahuje výber ľudových piesní našej obce v chronológií, štyroch ročných obdobý. Hovoreným slovom sa prihovára teta Očenášová. Tematika piesní je rôznorodá od detských hier, cez Heličky k svadobným a vianočným piesniam. Piesne hudobne spracoval a režírovalprof. PhDr. Alexander Móži Csc. a Mgr. Ladislav Dráfi vedúci ľudovej hudby Zlatý lev z Nových Zámkov. Hudobný doprovod na profesionálnej úrovni zvládli členovia ľudovej hudby Zlatý lev v spolupráci s komjatickými hudobníkmi: Milan Perný, Ľudmila Košová. Poďakovanie patrí aj všetkým sponzorom, vädnúc Základnej školy O. Cabana. Obecnému úradu a v tomto zložitom ekonomickom období pomáhajú nadšencom rozsievať lásku k ľudovej piesni a tvorivosti našej obce.

Spolupracovali aj so slovenskou televíziou:

1975          Kosový tanec  / Detský rok

1977          pásmo pre detské vysielanie / Matelko

1981          Botošový tanec

1988         Pásmo pre vysielanie      Pionierska Lastovička

1989         Pásmo pre vysielanie      Pionierska Lastovička

DFS Mladosť (Detský rok na dedine, Prezentácia k 40.výročiu)

Historický dokument zo 70tych rokov a krátky zostrih z 40teho výročia DFS Mladosť

Ďalšie piesne z Komjatíc, ktoré sa na CD nezmestili

Blcha skáče
Dav si mi prstínek (mp3, 695 kB)
Ja som chlapec komjatický